RPM Sondaj Ekipmanları
Genel Haberler

Deprem bölgesinde sondaj kuyuları yüzde 80 tahrip oldu

11/06/2023, 16:39

Yer altı suları deprem sonrası ve alt üst olurken birçok sondaj kuyusundaki su yön değiştirdi ya da hasar gördü. Bazıları tamamen kapanırken bazılarının da suyu arttı. Suları azalan sondaj kuyularının yerine yenileri açılıyor.

Türkiye’nin en verimli ovalarından Hatay’ın  Amik Ovası’nda, tarımsal sulamada kullanılan binlerce su kuyuları da Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gördü. Kuyuların ya yıkıldığı ya da içindeki motorların arıza yaptığı belirlendi. Bu kuyuları kullanamayan çiftçiler yeniden kuyu açtırmak için sondajcılara başvurdu. Mevcut kuyuların yüzde 80’e yakınının kullanılamadığı ovada sondaj ve kuyu ustaları yeni kuyu açmak için yoğun çaba sarf ediyor.

Sondajcılar, Amik Ovası’nda belki binlerce sondaj kuyusu var. Depremden dolayı bunların yüzde 80’inin tahrip olduğunu, kullanılamaz hale geldiğini gördük. Kuyuların içindeki su pompalarının, suyun içinde sıkıştığını belirledik. Amik Ovası çiftçisi geçimini tarımla sağlıyor. Yağışların az, barajların doluluk oranının az olması nedeniyle sulama sektörü çok büyük bir darbe aldı. Deprem sebebiyle göçmüş olan kuyular var. Biz bu sondaj işini yapmazsak Amik Ovası’nda çiftçilik bitti diyebiliriz. Amik Ovası’nda sulamada kullanılacak suyun yerine göre 250 ile 500 metre arasında yapılan sondajla çıkıyor. Mevcut kuyuların yüzde 80-90’ı kullanılamıyor. Kullanılan yüzde 10’luk kuyularda da çiftçi her an bir şey olacak diye korkuyor. Bulunduğumuz bölgede yaklaşık 250-300 metre arasında su çıkacağını tahmin ediyorum. Saatlik su verimliliği yaklaşık 130-140 ton arasında değişir. 300 metre suyun delgisi, yıkama, çatırdaması yaklaşık 5-6 gün sürüyor. Deprem nedeniyle talep çok arttı. Hepsine ulaşamıyoruz. Çiftçi, 15-20 gün sonra bu ürüne su veremeyecek olursa ne yazık ki mahsul ölür" diye açıkladılar.