RPM Sondaj Ekipmanları
Genel Haberler

Diyarbakır’ın su ihtiyacı için 3 yeni sondaj yapılıyor

13/03/2023, 15:52

Diyarbakır da kentin su ihtiyacını karşılayan Gözeli Su Havzasında kuyu sayısını artırmak için 3 yeni sondaj kuyusu açtı.

Daha öce Diyarbakır’ın içme suyu merkezi konumunda olan ve 800 lt/s su verimliliğine sahip Gözeli Havzası çevresinde sulama amaçlı açılan sondaj kuyuları nedeniyle su verimliliği düştü.

Bu sayede 2. merhale projesi devreye girene kadar şehirde artan içme suyu talebinin karşılanması amacıyla önlem alınmış oldu. Gözeli’de mevcut sondajlar ile 250-300 lt/s verim alınıyorken yeni sondajlar ile suyun verimliliği 400-450 lt/s olması hedefleniyor.

Sondaj çalışmaları hakkında bilgi veren DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, “Diyarbakır’ın içme suyu merkezi konumunda bulunan Gözeli Havzasında sulama nedeniyle açılan sondaj kuyuları bu önemli yerin su verimliliğini ciddi anlamda düşürdü. Şehrimizde nüfus ve diğer nedenlerle artan içme suyu talebini karşılamak amacıyla önemli çalışmalar yürütüyoruz. Şehrimizin 2050 yılına kadar içme suyu sorununu çözecek 2. merhale içme suyu projesi bitinceye kadar Gözeli’de açtığımız kuyular şehrin içme suyu talebini karşılayacak“ dedi.