RPM Sondaj

Fatih’in Kardeşi Yavuz sondaj gemisi göreve hazır

Fatih gemisi arama çalışmalarını sürdürürken Yavuz’ da Akdeniz'de çalışma yapacak.

Fatih gemisi arama çalışmalarını sürdürürken Yavuz’ da Akdeniz'de çalışma yapacak.

Doğu Akdeniz'de Fransa, ABD, İsrail, Yunanistan gibi ülkeler, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinden rahatsız. Güney Kıbrıs Rum Kesimi, bölge kaynaklarını tek başına kullanma hevesinde. Karşısında Türkiye'nin olmasıyla diğer ülkeleri anlaşmaya çağıran Rumlar, AB ve ABD tarafından korunuyor. Ancak Türkiye, bölgede haklarını korumak amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Fatih sondaj gemisi, 1 ayı aşkın bir süredir bölgede sondaj çalışmalarını sürüyor. Fatih, denizin altına 5 bin metreden fazla derinlikte girecek. Şu ana kadar Fatih'in, 3 bin metre civarında sondajı gerçekleştirdiği belirtiliyor. Önümüzdeki ayın sonunda Fatih istediği noktaya ulaşmış olacak. Türkiye, bölgede kendisine baskı yapılması çabasına karşın bir sondaj gemisini daha yola çıkarıyor. Yavuz sondaj gemisi, Akdeniz'e doğru yola çıkacak. Fatih gibi Yavuz da gaz arama çalışmalarını gerçekleştirecek.

‘TCG Fatih’ fırkateyniyle geçiş sırasında eşlik edilen sondaj gemisi, boğazda manevra yapılması en güç nokta olan Nara Burnu’nu saat 15.45’te döndü. Bu sırada Çanakkale Deniz Helikopter Grup Komutanlığı’ndan havalanan askeri helikopterle gemi üzerinde birkaç kez sorti yapıldı. Çanakkale önlerinden geçiş yapan ‘Yavuz’, Kilitbahir köyü dağındaki ‘Dur Yolcu’ yazısı ve Kilitbahir Kalesi önlerinde, boğaza tekneyle açılan balıkçılar tarafından Türk bayraklarıyla karşılandı. Çanakkale önlerindeki geçişini yarım saatte tamamlayan ‘Yavuz’a, Türk Sahil Güvenlik botuyla yakın koruma sağlandı. ‘Yavuz’ sondaj gemisi, boğaz geçişinin ardından Ege Denizi’ne açılıp, buradan Akdeniz’e inecek.

Türkiye’nin ‘Fatih’ten sonra ikinci derin deniz sondaj gemisi olan ‘Yavuz’, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabiliyor. 130 metrelik 2 sondaj kulesi bulunan geminin içinde; sinema ve spor salonu ile dinlenme odaları, 4 yataklı mini hastane ve tam zamanlı doktor yer alıyor. Yapımı 2011’de tamamlanan gemi, daha önce Tanzanya, Kenya, Malezya ve Filipinler başta olmak üzere farklı ülkelerde kullanıldı. ‘Dynamic positioning’ sistemi de olan gemide, 6 metreye kadar olan dalgalarda sondaj sorunsuz yapılıyor. KKTC’nin Magosa Körfezi’nde bulunan ‘Karpaz-1’ kuyusunda, 3 bin 300 metre sondaj derinliğine ulaşacak ‘Yavuz’ ile çalışmalar, yaklaşık 3 ayda tamamlanacak.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Kuruluş - 2010 sondajcilar.com her hakkı saklıdır.