RPM Sondaj

Dördüncü sondaj gemisi satın alınacak

Denizlerde hidrokarbon arama faaliyetlerindeki gücünü artırmak için yeni bir hamle daha yapan Türkiye, Fatih, Yavuz ve Kanuni'nin ardından dördüncü sondaj gemisini alıyor.

Denizlerde hidrokarbon arama faaliyetlerindeki gücünü artırmak için yeni bir hamle daha yapan Türkiye, Fatih, Yavuz ve Kanuni'nin ardından dördüncü sondaj gemisini alıyor.

Türkiye filosunu genişletmek için Norveç'ten Bolette Dolphin isimli sondaj gemisini satın almak üzere pazarlıklara başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ön anlaşma için masaya oturduğu öğrenildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) envanterine katılacak olan gemi şu an Norveç'te bulunuyor. Bürokratik işlemler tamamlandıktan sonra nihai anlaşma yapılacak ve gemi Türkiye'ye gelecek. Geminin 2014'te Güney Kore'de Hyundai tarafından inşa edildiği, bu zamana kadar Norveçli Fred Olsen Enerji Şirketi tarafından kullanıldığı öğrenildi.

Uzunluğu 229, genişliği ise 36 metre olduğu belirtilen gemi derin deniz sondaj gemilerinin efsanesi olarak tanımlanıyor. İleri teknoloji özellikleri ile benzerlerinden ayrışan gemi, yaklaşık 12 bin metreye kadar sondaj yapabiliyor. Gemi, Türkiye'nin dördüncü sondaj gemisi olacak.

FATİH, Karadeniz'deki yeni sondaj lokasyonu olan Türkali- 2 kuyusuna ocak sonunda ulaşarak sondaj çalışmalarına başladı. Kanuni ise aynı bölgede mart sonunda sondaj faaliyetlerine başlayacak. Öte yandan Doğu Akdeniz'de de hidrokarbon aramacılığı faaliyetleri sürdürülürken, Oruç Reis Antalya Körfezi açıklarında sismik araştırma çalışmalarına devam ediyor. Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi ise 14 Ocak'ta Kıbrıs açıklarındaki çalışmalarına ara vererek Mersin Taşucu Limanı'na döndü. Yavuz'un ise Taşucu Limanı'ndaki bakımları devam ediyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Kuruluş - 2010 sondajcilar.com her hakkı saklıdır.