RPM Sondaj

MTA Kayseri de sıcak su için sondaj kuyusu açacak

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü ile Kayseri Büyükşehir arasında anlaşmaya varılarak, Erciyes'te sıcak su kuyusu açmak üzere protokol imzalandı.

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü ile Kayseri Büyükşehir arasında anlaşmaya varılarak, Erciyes'te sıcak su kuyusu açmak üzere protokol imzalandı.

Erciyes Dağı'nın 3 bin 916 metre yüksekliğindeki kış sporları ve turizm merkezi 2 bin 200 metresindeki Tekir yaylasında bulunan 6 ayrı sahada sıcak su için Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü harekete geçti. Büyükşehir belediyesi de kendisine ait 6 jeotermal arama ruhsatı konusunda MTA ile ortak olmak üzere anlaşmaya vardı. 5686 sayılı Jeotermal Kaynak, Doğal Mineraller Kanunu'nur 19. Maddesi ve uygulama yönetmeliğinin 27. Maddesi uyarınca Erciyes dağındaki jeotermal amaçlı sıcak sui kuyuları açılmak üzere MTA ile protokol imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, MTA’nin daha önce Hisarcık kapı yakınlarında sıcak su için sondaj kuyusu açtığını, önümüzdeki dönemde ise Tekir göleti yakınlarındaki bir alanda kuyu açmaya başlayacağını söyledi. 6 sahadan çıkacak sıcak suyun kullanımında Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile MTA Genel müdürlüğü ortak söz sahibi olacak. Çıkarılan sıcak su jeotermal tesis ve otellerde kullanılacak. Böylece Avrupa’daki birçok kayak merkezinde olduğu gibi yerli ve yabancı turistler Erciyes dağında jeotermal sulu havuzlardan da yararlanacak.

Yorumlar

  • 1/5

    Sondaj yeri jeotermal icin yanlis

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Kuruluş - 2010 sondajcilar.com her hakkı saklıdır.